שאיבת שומן: עבר, הווה ועתיד

ד"ר בני מייליק, כירורג פלסטי בכיר, מנהל השרות לכירורגיה פלסטית ועיצוב הגוף בירידת משקל, המרכז הרפואי ת"א

ניתוח שאיבת שומן הינו אחד הניתוחים הפופולריים ביותר בכירורגיה הפלסטית והאסטטית. מטרתו של ניתוח זה לעצב ולהפחית עודפי רקמה לא תואמים הממוקמים באזורי גוף שונים. עיוותים אלו במבנה הגוף יכולים להיות חלק ממבנה הגוף הטבעי והמולד של המטופל או להופיע לאחר שינויים כדוגמת ירידת משקל, הריון ולידה או באופן הדרגתי עם העלייה בגיל. המועמדים האידיאלים לשאיבת שומן הינם בעלי משקל גוף תקין הסובלים מהשמנה מקומית באזורי גוף ספציפיים כדוגמת מותניים,שיפולי הבטן או ירכיים.

שאיבת שומן אינה מתאימה למטופלים הסובלים מהשמנת יתר כללית ואינה מומלצת כטיפול שמטרתו ירידת משקל.

הטכניקה הניתוחית הבסיסית לשאיבת השומן מבוססת על החדרת נוזל לרקמת השומן התת עורית המסייע בהפרדת השומן ומפחית את הכאב ואת הדימום ובהמשך מוחדרת צינורית עדינה (קנולה) המחוברת למכונת שאיבה שבאמצעותה מתבצעת שאיבה ועיצוב של רקמת השומן. ניתן לבצע ניתוחים אלו בהרדמה מקומית אולם בד"כ מבוצעים ניתוחים אלו בהרדמה כללית.

בכדי לשפר את בטיחות הניתוח ולהפחית את הסיכון לסיבוכים, מגביל הכירורג הפלסטי את כמות השומן הנשאב בניתוח כך שלא תתבצע שאיבה של יותר מחמישה ליטר שומן בכל ניתוח. אם יש צורך בעיצוב נוסף, ניתן לחזור על הניתוח לאחר כחצי שנה או יותר.

בהרצאה יסקרו השינויים שחלו בנושא שאיבת השומן בשנים האחרונות. בנוסף, יסקרו שימושים חדשים לרקמת השומן בתחומים הנוגעים לכירורגיה פלסטית משחזרת המאפשרים לבצע ניתוחים  כדוגמת שיחזורי שד או תיקון חסרי רקמה אחרים ואף ניתוחים אסטטיים כדוגמת הגדלת שדיים באמצעות השתלת (הזרקת) שומן עצמוני.