עדויות מדעיות לגבי תכשיר הליקוריץ להורדת רמות הכולסטרול וטרשת העורקים

ד"ר יעקב פוגלמן – מנהל מרפאת סוכרת בצוות רב מקצועי קופת חולים לאומית חיפה

טרשת עורקים (הסתיידות עורקים), היא תהליך שבו מצטברים רבדים שומניים על דפנות הפנימיות בעורקים. רבדים אלה גורמים עם השנים להסתיידות העורקים בכך שהם מצרים את חלל העורקים ובעקבת כך מופחתת אספקת הדם לאיברי הגוף השונים. התהליך הטרשתי נחשב כיום לגורם התמותה והתחלואה העיקרי בעולם המערבי ובישראל. כמחצית מהאוכלוסייה מעל גיל 50 תחלה ותמות ממנו.
מומחי הרפואה של הועדה המייעצת בשטוקהולם של האיחוד האירופי, שהתכנסו בבריסל בשנת 2006, היו תמימי דעים: הכולסטרול הוא האויב הגדול הבא של כולנו והם מדגישים כי איכות הכולסטרול היא הקובעת אם נקבל התקף לב או שבץ מוחי. באיכות הכולסטרול אנו מתכוונים לחימצון הכולסטרול ולשקיעתו בדופן העורק, מה שמביא לסתימתו ולחסימתו של כלי הדם.
בתוסף מזון המבוסס על מיצוי אלכוהולי של צמח הליקוריץ אחד מן החומרים הפעילים הוא – גלברידין. באמצעותו ניתן לעודד פירוק פלאק טרשתי הקיים בדופן העורקים, והורדת רמות הכולסטרול בדם (כולל רמת ה-LDL שהינה אחד הגורמים המכריעים להתהוות טרשת), כולל הפחתת LDL מחומצן.
אחד מאמצעי הפחתת החימצון של LDL הנחקרים בשנים האחרונות הוא שימוש באיזופלבונים ופוליפנולים שנותר ממיצוי באתנול של שורש הליקוריץ.
נסקרים המחקרים המדעיים לגבי השימוש בתכשיר. נמצא כי התוסף מסוגל להפחית את רמת חימצון ה LDL בעבודות In Vitro בשיטות שונות לבדיקת נזקי חימצון. בעבודות In Vivo במכרסמים הוכח שתמצית אלכוהולית של שורש הליקוריץ מסוגלת גם להפחית ברמת כלי הדם את ההתפתחות של הפלאקים הטרשתיים. לבסוף, גם עבודה Ex Vivo שנעשתה על בני אדם הסובלים מהיפרכולסטרולמיה שקיבלו תזונה של 100 מ"ג ליום של מיצוי הליקוריץ למשך חודש ימים שיפרה במידה משמעותית את חימצון ה LDL ואף שיפרה בכ 11% את לחץ הדם הסיסטולי בקרב אותם נבדקים.