טיפול תזונתי במצבים מיוחדים של כשל כלייתי, נורית סורוקה

נורית סורוקה, דיאטנית קלינית, סגנית מנהלת ניחידה לתזונה ודיאטה
המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי
סוכרת מהווה כיום גורם עיקרי להתהוות מחלת כלייה סופנית בארה"ב וארופה(1)
וסיבוכים ווסקולריים הנובעים מסוכרת ידועים כגורמים המובילים לתחלואה ותמותה.
נפרופטיה סוכרתית ידועה כגורם מוביל בהדרדרות הכלייתית, כשהיפרגליצמיה היא תנאי הכרחי אבל לא מספיק להתפתחותה, וכן להתפתחות סיבוכי סוכרת נוספים.
נמצא כי שינויים גנטיים בין חולי הסוכרת יכולים לשחק תפקיד חשוב בפתוגנזה של סיבוכים ווסקולריים ונפרופטיה(2).
במס' מחקרים נמצאו עדויות כי התגובה הדלקתית בחולי סוכרת מסוג 2 היא לא תקינה וכן, קיים קשר בין נפרופטיה סוכרתית לדלקת (3). ברם לא ברור עדיין, איזה מרכיב גנטי משפיע על נוכחות נפרופטיה סוכרתית.
בהרצאה אדבר על מחקר שבדק את ההשפעה הגנטית על הנפרופטיה הסוכרתית, ע"י  פנוטיפים שונים של חלבון האפטוגלובין המהווה אנטיאוקסידנט(4). 
למרות ההשפעה הגנטית יש מה לעשות. במחקר נוסף אראה כיצד טיפול דיאטטי  של 0.8 גרם חלבון/ ק"ג משקל גוף/יום, שיפר נפרופטיה סוכרתית וגרם  לירידה במדדי דלקת שונים(5).

 

References
1. American Diabetic Association. Standarts of medical care in diabetes-2007. Diabetes Care 2007;30S1-S41.
2. Marre M et al. Hereditary factors in the developments of diabetic renal disease. Diabetes Metab 2000; 26(Suppl 4): 30-36.
3. Festa A et al. Inflammation and microalbuminuria in nondiabetic and type 2diabetic subjects: The insulin Resistance Atherosclerosis Study. Kidney Int 2000;58: 81-85.
4. Bessa SS et al. Haptoglobin gene polymorphism in type 2 diabetic patients with and without nephropaty: An Egyptian study.
5. Giordano M et al. Effects of dietary protein restriction on albumin and fibrinogen syntesis in macroalbuminuric type 2 diabetic patients. Diabetologia 2008 ;51: 21-28.