מהרעיון ועד למדף-לרון שחר

לרון שחר,  מנהל פיתוח וטכנולוגיה, טיב טירת צבי

ההרצאה תדון במכלול התהליכים המתקיימים בארגון החל מהרעיון ועד החדרת המוצר למדף. מכלול תהליכים זה מקיף גורמים רבים בארגון ומחוץ לארגון, בהם מסתייע הארגון לצורך השקת מוצר חדש.
 לכל ארגון אסטרטגיה המשפיעה על התהליך ברבדים שונים ובעוצמה שונה, בהרצאה נבחן את השפעת האסטרטגיה הארגונית על התהליך.
 תחילתו של התהליך באיתור רעיונות עבור מוצרים או פרויקטים חדשים הנוגעים במוצרים חדשים. תהליך איתור הרעיונות, סינונם ובחירת הרעיונות המוצלחים ביותר והמתאימים ביותר לארגון הינו תהליך קריטי בהצלחת הפרויקט והגעת המוצרים למדף. כמו כן יש לבחון את התאמת המוצרים לצרכן ומידת יכולתו לקבלם במועד הנתון, נושא התזמון הינו מהותי לגבי החדרת מוצרים חדשים למדף. לצרכן מגוון אדיר של מוצרים ויש לבדוק ולהעריך אילו מוצרים  מעוניין הצרכן להוריד מהמדף.
 תהליך הפיתוח בפועל של המוצרים הינו מגוון ותלוי ברמת מורכבות הפיתוח. בשלב זה יש לתת פתרונות מתאימים לאתגרים רבים: תהליך או ציוד שאינו קיים עדיין, חומרי גלם ייחודיים, התאמת טעמים אופטימאלית, התמודדות עם חיי המדף .
 בחירת האריזה המתאימה ביותר והחלטה על הכיתוב והדגשים לצרכן על גבי האריזה משמעותיים לגבי הצלחת החדרת המוצר לשוק. לאריזה ולנראות המוצר על מהדף יש חשיבות עליונה לגבי הקניה בפעם הראשונה. האריזה על המדף הינה הבטחה לצרכן שיש לעמוד מאחוריה, כמו כן המסרים המועברים לצרכן גם הם חייבים להיות מבוססים ואמינים.
 משך התהליך "מהרעיון ועד למדף" הינו משמעותי ולעיתים קריטי להחדרה מוצלחת של מוצרים מסוימים.
 כמובן יש לעמוד בעלויות יצור מתאימות. בפרויקטים רבים הערכת העלויות הראשונית אינה תאומת את התוצאה ולכן יש לבקר את עלויות הפרויקט לאורך כל התהליך.
 השקת המוצר והחדרתו לשוק מלווה בפעילות שיווקית שהינה חלק בלתי נפרד מהחדרת המוצר. יש מגוון פעילויות רב שניתן בעזרתן להחדיר מוצר לשוק ולעודד קניית המוצר.
 לאחר שמוצר נמצא על המדף יש "להקשיב" היטב לפידבק החוזר מהשוק ולפעמים יש לחזור לתהליך הפיתוח, לשנות או לשפר את המוצר על מנת שיתאים לצרכן.