הקשר בין צריכת מגנזיום וסידן לשוני הגנטי בטרנספורטר של מגנזיום והשפעתם על סרטן המעי הגס

פרופ’ בטי שוורץ, מנהלת בית הספר למדעי התזונה ומרכזת אקדמית של המרכז לנוטריגנומיקה ומזונות פונקציונאליים, המכון לביוכימיה, מדעי המזון והתזונה, הפקולטה לחקלאות, האוניברסיטה העברית בירושלים

מגנזיום בי-וולנטי הוא הקטיון הדו-ערכי הנפוץ ביותר בגוף האדם.  הוא מעורב בבקרה של מעל 300 פעילויות ביולוגיות.  מגנזיום מעורב במטבוליזם של פחמימות, חלבונים ושומנים. מגנזיום מעורב בבקרת תפקוד מערכת העצבים, בבריאות העצם, בפעילות רקמת השריר וכו'. כמו כן יש הרבה הוכחות הקושרות מחסור במגנזיום להתקדמות תהליכים סרטניים.  מגנזיום מתקבל מהדיאטה כאשר הוא מצוי בריכוזים נאותים יחסית במספר מזונות כגון: אגוזים, שקדים, פולי סויה, אורז מלא, שיבולת שועל, תפוחי אדמה וכו'. היארעות של סרטן המעי הגס היא גבוהה מאד בעולם המערבי.  לעומת זאת האוכלוסיה של מזרח אסיה סובלת הרבה פחות מסוג סרטן זה.  אם משווים את צריכת המגנזיום של האוכלוסיה המערבית לזו של מזרח אסיה לא נמצא הבדלים משמעותיים אבל, מה שכן נמצא הוא הבדל ביחס הצריכה בין סידן למגנזיום.  עד לאחרונה חשבו שלמגנזיום וסידן יש תעלות יוניות משותפות. רק לאחרונה התגלה הגן המקודד ל- transient receptor melastanin 7 (TRPM7) שהיא תעלה יונית בעלת זיקה חזקה יותר למגנזיום מאשר לסידן. הוכח ש- TRPM7 משחקת תפקיד מרכזי בהומיאוסטזיס של מגנזיום TRPM7 .מכונה chanzyme מכיוון שחציה של המולקולה היא תעלה וחציה השני מכיל אתר לפעילות קטליטית של זירחון.
TRPM7 מתבטא כמעט בכל תאי ורקמות הגוף. במחקרים באוכלוסיות חולות הסובלות ממחסור חריף של מגנזיום זוהה פולי-מורפיזם מסויים בגן TRPM7 בו החומצה האמינית תריאונין שונתה במקום 1482 ללאוצין. הוכח שפעילות התעלה היא נמוכה ביותר כאשר היא נושאת את המוטציה הנקודתית הזו.  ההיפותזה שנבחנת בהקשר לסרטן מעי גס היא שאוכלוסיה שנושאת את הפולימורפיזם הנ"ל ובנוסף סובלת מאדנומה או קרצינומה של המעי הגס היא בעלת סיכון מוגבר במיוחד להתקדמות התהליך הסרטני.  תוצאות מחקר שנעשה לאחרונה כחלק מה- Tennessee colorectal polyp study הכולל יותר מ- 5000 חולים הסובלים מאדנומה או קרצינומה של הקולון הובילו למסקנה שככל שצריכת המגנזיום גבוהה יותר הסיכון לפתח סרטן מעי גס הוא מופחת.  כמו כן במחקר זה בדקו המצאות פולימרפיזם בגן TRPM7. ואכן הוכח שיש קשר הדוק בין ביטוי הפולימורפיזם ב TRPM7לבין נטייה מוגברת לפתח אדנומה או קרצנומה של המעי. נוסף לכך הראו שבאוכלוסיות בהן הפולימורפיזם מתבטא ביותר מאשר אלל אחד והחולים שיחס צריכת סידן למגנזיום הוא גבוה, הסיכון לפתח את המחלה הממארת הוא הגבוה ביותר. לסיכום: ממצאים אלו מוכיחים שניתן לתכנן דיאטה מותאמת אישית למניעת התפתחות סרטנית באוכלוסיה הנושאת מוטציה לגן 7TRPM. דיאטה זו תתבסס על צריכת סידן למגנזיום ביחס נמוך.