הגנת העור מקרינת השמש באמצעות מרכיבי תזונה נבחרים

צחי הרץ B.Pharm. Ph.D.   – יועץ בנושאי תרופות ותוספי תזונה

כל הזכויות שמורות Copyright © 2008

חשיפה לקרינת השמש עשויה הן להועיל והן להזיק לגוף האדם. אחד ממרכיבי הקרינה האולטרה סגולית מהשמש –  UVB מהווה את הגורם העיקרי לצריבת שמש, דלקת (אריתמה או אדמנת) והתפתחות סרטני עור שאינם מלאנומה (NMSC) – אך אותה קרינת UVB אחראית גם לייצור בעור של ויטמין D, שלו בין היתר, תפקיד בהפחתת הסיכון להיווצרות סוגי סרטן מסוימים.
לגוף מנגנוני הגנה שונים משל עצמו כנגד קרינת השמש בכללם: שיזוף, מערך תיקון לנזקים בDNA-, מערך נוגדי חמצון ומנגנונים תאיים נוספים.
תכשירים מסנני קרינה נמצאים בקו הראשון של הגנה מפני צריבת שמש והתפתחות סרטן עור אך אינם נטולי מגבלות שכן יעילותם מוגבלת לסוגי קרינה מסוימים, הם אינם סטנדרטיים מבחינת תכולה וצורות שימוש וזמן השפעתם מוגבל. חלקם מעורר תגובות אלרגיות, שימוש כרוני בהם מעלה שאלות בטיחותיות והם מונעים ייצור של ויטמין D בעור. 
ייתכן כי המענה לחלק ממגבלות השימוש החיצוני הוא צריכה או שימוש פומי (דרך הפה) של מרכיבים תזונתיים מסוימים שישלימו את קו ההגנה כנגד קרינת השמש. מרכיבים אלו אמורים בחלקם לחזק את המחסום למעבר קרינת UV לגוף, להגן על מולקולות ספציפיות בגוף ע"י לכידת  רדיקלים חופשיים, להגן על מערך נוגד החמצון הקיים, לסייע בתיקון נזקי קרינת UV או לדכא את התגובה התאית הדלקתית כמו גם את התפתחות המהלך הסרטני.
ויטמינים ומרכיבים תזונתיים בעלי תכונות העשויות להתאים להגנה אנדוגנית מהשמש נבחנו בניסויי מבחנה, במודלים של עכברים חסרי שיער הרגישים לקרינת UV ובניסויי תצפית והתערבות בבני אדם.

הויטמינים נוגדי החמצון – ויטמין E וויטמין C מצויים בעור, אך למרות זאת ניסויים קליניים תוך שימוש פומי בשני הויטמינים לא הראו הגנה משמעותית מנזקי קרינת UV.

הקרוטנואידים הם תרכובות צבעוניות המיוצרות בצמחים כחלק ממערכת קליטת האור וההגנה מפני נזקי שמש בצמח.  הקרוטנואידים נחלקים לקארוטנים ולקסאנתופילים ונמצאים באדם בדם ובעור לאחר צריכתם מהמזון או מתוספי תזונה. תפקודם בהגנה מנזקי קרינת שמש קשור כנראה לפעילותם נוגדת החמצון.
ליקופן הוא קארוטן המצוי בעיקר בעגבניות ומוצריהן. נמצא קשר בין רמות ליקופן בדם לבין הפחתה בסיכון לחלות במחלות לב ובסוגי סרטן מסוימים. ליקופן הראה פעילות מונעת אדמנת וסרטן עור בשימוש מקומי במודלים של סרטן עור בעכברים שנחשפו לקרינת UV. מתן פומי של רסק עגבניות לאנשים הראה השפעה מגנה מפני יצירת אדמנת לאחר תקופה של 10 שבועות.
לוטאין הוא קרוטנואיד קסאנתופילי המתרכז בבני אדם ברקמות העין. נמצא קשר הפוך בין רמותיו בסרום ובעין לבין התפתחות של מחלות עיניים כמו AMD וקאטאראקט. מתן פומי לעכברים ולבני אדם הראה השפעה מגנה מנזקי קרינת UV. שילוב של מתן פומי וטיפול מקומי בלוטאין והאיזומר שלו, זיאקסנתין, הראה השפעה מגנה באופן משמעותי מפני יצירת אדמנת בבני אדם.

הפוליפנולים (למשל, פרואנתוציאנידינים, קאטכינים ועוד) הם מרכיבים נפוצים בתזונת האדם ומצויים בירקות, פירות,  תה, קקאו, יין ועוד. חלק גדול מהפעילויות הביולוגיות של הפוליפנולים מיוחס לתכונותיהם נוגדות החמצון. פוליפנולים רבים מסוגלים לעכב נזק חמצוני ל- DNA בהשראת קרינת UV אך מנגנון הפעולה המדויק בו הם מסייעים להגנת העור מפני קרינת UV אינו ידוע.
פרואנתוציאנידים  מזרעי ענבים הראו במערכת תאי עור מאדם ובמודל העכברים בהתאמה, פעילות שמנעה דלדול בנוגדי החמצון האנדוגניים ופעילות נוגדת חמצון שמנעה את התפתחות התהליך הסרטני.
קאטכינים המצויים בתה ירוק ובקקאו הביאו להגנה מפני התפתחות אדמנת באנשים ביישום מקומי ולהפחתת רגישות העור לקרינת השמש במתן דרך הפה.

רגישות העור לקרינת UV קשורה כנראה גם לרמת השומן בדיאטה ולסוג השומן הנצרך. רמות גבוהות של שומנים בדיאטה הגבירו את ההתבטאות הסרטנית בהשראת קרינת UV במודל העכברים חסרי השיער. הפחתה משמעותית בצריכת קלוריות משומן הפחיתה את השכיחות של גידולים טרום-סרטניים ושל סרטן עור שאינו מלאנומה באנשים שלקו בעבר ב-NMSC. דיאטה עשירה בחומצות שומן מקב' אומגה 6 האיצה משמעותית התפתחות סרטן עור בעכברים חסרי שיער בהשראת קרינת UV בעוד זו שכללה חומצות שומן מסדרת אומגה 3 הגנה מפני התפתחות הסרטן. העשרת הדיאטה ב EPA (חומצת שומן מסדרת אומגה-3 ) הביאה לירידה ברגישות העור לקרינת UV ולהפחתה בסמנים סרטניים באנשים בריאים בהשוואה לקבוצת הביקורת.

למרות החינוך הנרחב להימנעות מחשיפה לשמש, שכיחות מקרי סרטן העור נמצאת במגמת עלייה. מרכיבים תזונתיים מסוימים מראים פוטנציאל לשמש כאמצעי הגנה משלימים הן בשימוש חיצוני והן בצריכה כחלק מהדיאטה או כתוספי תזונה אך המחקר הקליני העוסק בשימוש במרכיבי תזונה כאמצעי הגנה מפני קרינת השמש נמצא עדיין בחיתוליו. יש צורך במחקרים קליניים נוספים, בבחינת הזמינות הביולוגית של המרכיבים השונים ובקביעת המינונים הבטוחים והיעילים לשימוש לצורך הגנה על העור.
נכון להיום, יש להימנע מחשיפה מוגזמת לשמש ולהשתמש באמצעי הגנה החיצוניים בהתאם להנחיות, לצרוך דיאטה מגוונת, עשירה בפירות וירקות וליטול תוספי תזונה באופן מתון, על פי הצורך  ובהמלצת בעל מקצוע תזונתי או רפואי.

 אין באמור לעיל כל המלצה לשימוש בתוספי תזונה או בתרופות מסוימות.
 נשים בהריון, נשים מניקות, ילדים או אנשים הנוטלים תרופות מרשם – יש להיוועץ ברופא טרם נטילת תוספי תזונה.