האם יש מקום לתוספי תזונה ברפואה המונעת ?

ד"ר גל דובנוב-רז,
מרפאת ספורט, תזונה ואורח חיים בריא
ביה"ח לילדים ע"ש ספרא, מרכז רפואי שיבא, תל השומר

שכיחות השימוש בתוספי תזונה בישראל גבוהה, למרות העדר הוכחה ברורה ליעילותם ברוב המקרים. להלן תאור מספר תוספים נפוצים בשימוש, מתוך השאלה אם יכולים למנוע מחלות או תמותה, ורמת בטיחותם.
במחקרים תצפיתיים רבים זוהה קשר בין רמות גבוהות של אנטיאוקסידנטים שונים בדם, או בתזונה, לבין סיכוני תחלואה ותמותה נמוכים יותר. באופן מפתיע, מסקירת 67 המחקרים ההתערבותיים האיכותיים ביותר, אשר יחד כללו מעל 230,000 משתתפים, לא נמצאה השפעה של תוספת שילובי אנטיאוקסידנטים על תחלואה ותמותה באופן כללי. ממצא מדאיג הוא כי נטילת תוספים בודדים כגון ויטמין A, בטא-קרוטן או ויטמן E עלולה להגביר את סיכוני התמותה. בחלק מהמחקרים נמצא כי נטילת תוספים אנטיאוקסידנטים מגבירה סיכון לגידולי כיס השתן, לסרטן עור, ולתמותה מגידולי מערכת העיכול. נטילת כמויות גדולות של ויטמין E עלולה גם לגרום למומי לב בעובר. כך שאם עד עתה אמרנו לגבי תוספים אלו "אם לא יועיל, לא יזיק" – יש לחשוב שנית.
תוספי ויטמין D וסידן בקרב האוכלוסייה המבוגרת מסוגלים להפחית בכ- 10%-20% את הסיכון לשברים אוסטאופורוטיים, כאשר מידת ההגנה תלויית מינון. הסיכונים האפשריים בנטילת התוספים הינם בעיקר היפרקלצמיה ופגיעה כליתית. בשנים האחרונות מתגלות השפעות מיטיבות נוספות של ויטמין D, כגון הפחתה בסיכוני התמותה, במחלות זיהומיות, ועוד.
חומצות השומן מסוג אומגה-3 בעלות יתרונות משוערים רבים, הנובעים ממחקרים תצפיתיים: הפחתה בסיכון לתמותה, למחלות לב, לסרטן, לאלרגיה, להפרעות קשב וריכוז, לדכאון, ושיפור בהתפתחות המוח והראייה בעובר ובילוד. ממספר מחקרים התערבותיים בנושא מחלת לב, נראה כי לאומגה-3 תפקיד חשוב במניעה הראשונית והשניונית, אולם המינון המדויק אינו ברור עדיין, והמלצת ארגון הלב האמריקאי היא עדיין לצרוך שומן זה מדגים – ולא מתוספים. נטילת תוספי אומגה-3 לא הפחיתה שיעורי אטופיה, אסתמה, אלרגיה עונתית, אלרגיה למזון, הפרעות קשב וריכוז בילדים או השפיעה בצורה משמעותית על התפתחות תינוקות. המינון המדויק אינו ברור עדיין, כמו גם האינטראקציה עם שומני משפחת אומגה-6; לאור תופעות לוואי אפשריות משימוש בתוספי אומגה-3 באוכלוסיות מסוימות, כגון הפרעות בקצב הלב או שגשוג מוגבר של תאי סרטן – לא ניתן להמליץ על צריכת תוסף זה בשלב זה.
תוספים אשר כן מומלצים לאוכלוסיה הכללית, הינם כמובן חומצה פולית לנשים לפני הריון ובמהלכו, תוך שמירה על מאגרי ויטמין B12 נאותים, ולתינוקות בשנת החיים הראשונה, ברזל וויטמין D.
חשוב לזכור, כי תוספי תזונה אינם קיצור דרך, ואינם תחליף לתזונה מאוזנת, מגוונת, עתירת ירקות, פירות ודגנים מלאים, הכוללת מוצרי בשר, דגים וחל