אינטראקציות בין תוספי תזונה לתרופות

ד"ר צחי הרץ  B.Pharm. Ph.D.
יועץ בנושאי תרופות ותוספי תזונה

השימוש בתוספי תזונה הכוללים בין היתר ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, צמחים ועוד, הפך בשנים האחרונות לנפוץ ולחלק מתרבות הבריאות בעולם המערבי.

תוספי תזונה ניטלים הן ע"י אנשים בריאים והן ע"י אנשים הנוטלים תרופות מרשם. חלק ניכר מהמשתמשים בתוספי תזונה עם תרופותיהם אינם מדווחים על כך לרופאיהם מתוך הנחה שצמחי מרפא ותוספי תזונה בטוחים לשימוש או עקב ניסיון עבר של התייחסות שלילית של הרופא לנושא.
שימוש בו זמני של תוספי תזונה ותרופות עלול להוביל לאינטראקציות ביניהם או לאפשרות שתוסף תזונה מסוים ישפיע על הפרמקוקינטיקה או על הפרמקודינמיקה של תרופה מסוימת, הניטלת בו זמנית עם התוסף. אינטראקציות אלו עלולות להשפיע על בטיחות ויעילות הטיפול התרופתי, או על מצבו הבריאותי של החולה.
 
תוספי התזונה שנמצאו כשכיחים ביותר לגרום לאינטראקציות פוטנציאליות והרלבנטיים לישראל, הם שום, גינקו בילובה, גלוקוזאמין, זנגוויל, ג'ינסנג, כמו גם מיץ אשכוליות (תוספי ה- G).
קבוצות תרופות המרשם שצוינו כשכיחות ביותר לאינטראקציות פוטנציאליות עם תוספי תזונה הן נוגדי הקרישה, תרופות הרגעה, תרופות נגד דיכאון ותרופות לטיפול בסוכרת.
הסיכון העיקרי העלול לנבוע מאינטראקציות בין תוספי תזונה לתרופות מיוחס לקבוצת תרופות בעלות אינדקס תרפויטי צר, כמו למשל, ווארפארין (קומאדין) לדילול הדם ועוד.

חלק גדול מהמידע לגבי אינטראקציות בין תוספי תזונה לתרופות מבוסס על מקרים יחידים (Case reports) ופרסומים שונים בעלי רלבנטיות מוגבלת. במרבית הדיווחים לא נמצאו אירועים קליניים משמעותיים.
מרבית תוספי התזונה נחשבים לבטוחים וחלק גדול מתגובותיהם עם תרופות נחשבות כמתונות או פוטנציאליות בלבד. יתר על כן, שימוש בתוספי תזונה עשוי להועיל בשימוש עם תרופות מסוימות.  

מטופלים בתרופות צריכים לדווח לרופאיהם על תוספי התזונה בהם הם משתמשים, או מתכוונים להשתמש, כדי לאפשר לרופא להעריך את התועלת מול הסיכון שבשימושם המשותף עם תרופות.
מצד שני, רופאים צריכים להכיר את תחום תוספי התזונה, להתעדכן במידע לגבי אינטראקציות פוטנציאליות בין תוספי תזונה לתרופות, לגלות פתיחות ושיקול דעת ענייני בשיחה עם מטופליהם בנושא ולנטר, במידת האפשר, את השפעת תוספי התזונה על הטיפול התרופתי. כל זאת למטרת שמירה על בריאותם ואיכות חייהם של מטופליהם.
כל הזכויות שמורות 09Copyright © 20