אטופיק דרמטיטיס-כלבים, פרוביוטיקה ומה שביניהם

ד"ר בת שבע מרקוס-ביטרן וד"ר גילה איזמן, מומחית למחלות עור ומין,
קו"ח מאוחדת , תל אביב

דלקת עור אטופית הינה מחלת עור דלקתית כרונית והתקפית. המחלה יחסית שכיחה, לרוב מתחילה לפני גיל חמש שנים (אם כי יכולה להתחיל בגיל ההתבגרות או מאוחר יותר). המחלה מתאפיינת במהלך התקפי, עם שיפור קליני הדרגתי לרוב עד כדי  היעלמות המחלה והחלמה במהלך הילדות.
דלקת עור אטופית הינה חלק מקבוצת המחלות האטופיות הכוללת: אסטמה,קדחת השחת (HAY FEVER ), נזלת אלרגית ודלקות עיניים אלרגיות. הרקע למחלה גנטי ואולם, לגורמים שונים כדוגמת: תנאים סביבתיים, מזון, זיהומים ומצב נפשי יש השפעה על מהלך המחלה.
מאפייני המחלה הינם: יובש העור, גרד ודלקת בעור. מחלה זו עלולה להסב אי נוחות משמעותית לחולה בשל  גרד מטריד ובלתי נשלט העלול לגרום להפרעות בשינה, פצעים בעור זיהום משני וכאבים.
מטרת הטיפול בדלקת עור אטופית הינה הקלה בביטוי המחלה ולא ריפוייה. לטיפול המניעתי תפקיד חשוב שמטרתו להביא להארכת ההפוגה בין ההתקפים, מניעת החמרה וסיבוכים.
הטיפול המניעתי מורכב בעיקר משמירה על לחות העור והימנעות מגורמים מחמירים. בעת החרפה יש להוסיף טיפולים טופיקלים: משחות סטרואידליות ותכשירים מעכבי קלצינוירין ,המיועדים להפחתת הגרד, הדלקת בעור וזיהום משני. לתוספת אנטיהיסטמינים יש תועלת מסוימת בשיפור הגרד.  גם לקרני השמש השפעה מטיבה על עור חולי אטופיק דרמטיטיס.
יש לשקול טיפול סיסטמי בתרופות המדכאות את מערכת החיסון דוגמת סטרואידים וציקלוספורין כאשר טיפולים מקומיים וטיפול פוטותרפי נכשלו, או בשל חומרת מצבו של החולה. במרבית המקרים הטיפול הסיסטמי ניתן לתקופת זמן מוגבלת ומטרתו לשפר את מצב העור ולאפשר חזרה לטיפולים מקומיים.
 
באחוז קטן מהסובלים מדלקת עור אטופית עמידה לטיפול תיתכן אלרגיה למזון. בהרצאה יידונו רגישויות אלו, ידובר על תוספות בתזונה, ועל מקומה של הדיאטה במחלה תוך התייחסות  לספרות המקצועית בנושא זה.